пʼятниця, 19 серпня 2016 р.

З одного боку, Україна начебто виконала всі вимоги Єврокомісії. З іншого боку, обставини, за яких приймається це рішення, дуже несприятл...

Велика помилка Порошенка

 
З одного боку, Україна начебто виконала всі вимоги Єврокомісії. З іншого боку, обставини, за яких приймається це рішення, дуже несприятливі. Про це у блозі на сайті "Новое время" пише дипломат Богдан Яременко.


Недавно український президент Петро Порошенко застосував нову фігуру мови «лічені тижні». «Я переконаний, що ... залишилися лічені тижні до того, коли для українців відкриють безвізові двері об'єднаної Європи», - заявив президент.

Лічені тижні - це скільки? 57, 100 тижнів? З незрозумілою впертістю Порошенко повторює одну й ту ж помилку, адже не можна гарантувати термін, коли буде прийнято рішення, яке від тебе не залежить. Безвізовий режим запроваджує не Порошенко. Він не може гарантувати або прогнозувати прийняття відповідного рішення.

Такі заяви, передусім, непривабливі з точки зору дипломатії. Вони можуть розглядатися як тиск на протилежну сторону, спробу поставити її в якісь часові рамки. По-перше, у Європейського Союзу немає таких часових рамок. По-друге, він може не прийняти або відкласти це рішення.

Другий рік поспіль давати обнадійливі прогнози, які все одно не збуваються, - це велика помилка.

Ситуація розмита. З одного боку, Україна начебто виконала всі вимоги Єврокомісії. З іншого боку, обставини, за яких приймається це рішення, дуже несприятливі для України: міграційна криза, біженці, Brexit, голландський референдум тощо. Є проблема з Туреччиною, яка теж претендує на безвізовий режим. Якщо Україні його надати, а Туреччини - ні, то в останньої можуть виникнути претензії. Проте, Туреччина є набагато важливішим торговельним партнером для ЄС, ніж Україна.

Іншими словами, існує безліч несприятливих для України тенденцій і тільки дві сприятливі: підтвердження виконання українською стороною всіх вимог для запровадження безвізового режиму, а також політичне зобов'язання ЄС таке рішення прийняти, правда, без зазначення конкретного часу.